Jäsentiedote 28.4.2017

Kaunista kevättä, Bodhidharma ry:n jäsen!

Viikoittaiset istuntomme jatkuvat säistä riippumatta entiseen tapaan ainakin koko toukokuun. Kesällä voi tulla joitakin muutoksia, mutta ilmoitamme niistä kesäkuun alussa. Eli tervetuloa meditoimaan istuen ja kävellen Sampo-keskukseen, Vetehisenkuja 3
torstaisin klo 18–19.30 (ensikertalaiset klo 17.30)
perjantaisin klo 10–11.30
sunnuntaisin klo 17–19.00

Vuosikokous pidettiin 26.3.17
Kokouksessa valittiin seuraava hallitus: pj Taehye sunim, vpj Ulla Skogster, rahastonhoitaja Jarkko Jokinen, sihteeri Pieta Jarva ja jäsen Santtu Tukiainen. Yhdistyksen jäsenmaksu on tänä vuonna ennallaan eli 30 e, opiskelijoille ja työttömille 15 e ja 50 e niille, jotka voivat ja haluavat antaa enemmän. Jäsenmaksun voi maksaa tilille FI64 20011800120803, viite 2228.

Luonnon ja omien mielentilojen tarkkaavaista havainnointia ”Dharmajaatralla” lauantaina 6.5. klo 10 alkaen
Kuljemme rauhalliseen tahtiin poluilla ja kallioilla Luukin ulkoilualueella. Pysähdymme pari kertaa meditaatioon 20 minuutiksi ja vietämme myös yhteisen ruokailuhetken. Mukaan on hyvä ottaa 1 – 1.5 l vettä, säähän sopiva asu (vaellus järjestetään, vaikka sataisi), sopivat kengät ja istuma-alusta/suoja. Ota mukaan myös kasvisruokaeväät. Kokoamme kaikki eväät yhteen ja jaamme keskenämme yhteisellä aterialla. Kokoontumispaikka on Vihdintien ja Vanhan Luukintien risteyksessä oleva paikoitusalue, joka on samalla puolella tietä kuin Helsingin suunnasta tulevien bussien pysäkki. Helsingistä paikalle pääsee Elielin aukiolta lähtevillä busseilla 345.
Perille ehtii sopivasti bussilla, joka lähtee klo 9.05.
Lisätietoja saa sivuiltamme bodhidharma.fi ja Arja Sihvolalta p. 050 5399341.

Buddhalaisen Unionin vesak-juhla ja Bodhidharma ry:n 70-vuotisjuhla lauantaina 13.5. klo 10 alkaen.
Juhlan ohjelmassa on dana-ateria munkeille ja nunnille, resitaatioita, yhdistyksen vaiheiden muistelua, puheita, Buddha-lapsen kylvetys-seremonia, musiikkia, luentaa, meditaatiota ja teeseremonia. Tarkempia tietoja saat sivuiltamme bodhidharma.fi.

Kesäretriitti on Lammilla 4. – 8.8.17.
Retriitin teemana on ”Viisi viisautta” ja sen ohjaa suomalainen munkki Taehye sunim avustajanaan italialainen munkki Kusalananda. Lisätietoja saat kesäkuun jäsenkirjeestä ja sivuiltamme bodhidharma.fi. Varaa aikaa kalenteristasi retriittiä varten jo nyt.

Lämpimästi tervetuloa kaikkiin tilaisuuksiin!

Comments are closed.