YHDISTYS TÄYTTI V. 2017 70 VUOTTA

Buddhismin Ystävät – Buddhismens Vänner ry:n perustamiskokous pidettiin helmikuun 21. päivänä vuonna 2491 jälkeen Buddhan (1947). Tuolloin puheenjohtajaksi valittiin Jussi Snellman, varapuheenjohtajaksi Antti J. Aho (kirjailija Juhani Ahon poika) ja sihteeriksi Mauno Nordberg. Yhdistys hyväksyttiin virallisesti Yhdistysrekisteriin saman vuoden toukokuussa, 10.5. Alkuaikoina pidettiin esitelmiä ja keskustelukokouksia ja suomennettiin etenkin theravada-buddhalaisia tekstejä.  Toimintaan osallistuivat mm. Yrjö Kallinen, jonka kirja ”Zen – idän sanoma valaistuksesta” (1944) oli vaikuttanut yhdistyksen perustamiseen, sekä Intian suurlähettiläänä toiminut Hugo Valvanne, joka suomensi paalinkielestä Dhammapadan (1953).1980-luvun alussa yhdistyksen toiminta hiipui, mutta vuonna 1985 se elvytettiin ja toiminta jatkui munkki Taehye sunimin (theravadalaisittain: Mahāpañña bhikkhu) johdolla.

Vuonna 1998 yhdistyksen nimeksi muutettiin Bodhidharma ry., koska tarvetta yleisbuddhalaiselle järjestölle ei enää ollut ja yhdistys halusi profiloitua enemmän dhyana-meditaatiota harjoittavaksi yhteisöksi. Nimi Bodhidharma viittaakin juuri kiinalaisen chan (jap. zen, kor. seon, viet. thien) koulukunnan ensimmäiseen patriarkkaan, jota pidetään tämän perinteen perustajana. Yhdistyksemme toiminnassa perehdymme buddhalaisuuden opetuksiin laaja-alaisesti kaikkia aitoja buddhalaisia harjoitusperinteitä kunnioittaen. Harjoitamme luonnollista, yksinkertaista, pelkistettyä mietiskelyä.

Comments are closed.